Úvod / Kuchyne - články / Náš blog / Trendy v kuchyniach

Trendy v kuchyniach

Jednoduchosť


Moderná  kuchyňa je na prvý pohľad jednoduchá a minimalistická. V súčasnosti sú trendy predovšetkým jednoduché a čisté línie, vysoko lesklé materiály, bezúchytkové systémy. Farby v kuchynie prevládajú v odtieňoch biela, krémová, cappuccino či metalické (graphite, antracit). Začínajú sa opäť vracať kombinácie týchto farieb s drevodekorom – hlavne kombinácie so svetlým drevom, ktorý kuchyňu „pocitovo zjemní“.


Vysoký lesk

kuchyňa Sykora Kashmir
V súčasnosti je v kuchyniach obľúbený najmä vysoký lesk. Vysoko-lesklé materiály sa často používajú v kombinácii so sklom, či brúseným hliníkom, prípadne sa dopĺňajú antracitovými plochami v matnej verzii. Jednoznačným hitom sú zapustené úchytky, ktoré sú súčasťou vrchných hrán dvierok.


Vnútorné vybavenie

vynutorné vybavenie kuchýň
Vynachádzavé technické riešenia vo vnútri skriniek pridávajú kuchyni na hodnote i komforte. Zväčšujú využitie priestoru, určujú presné miesto každej veci, zvyšujú komfort pri otváraní a zatváraní a predlžujú životnosť kuchyne. Neodmysliteľnou súčasťou zásuviek sú organizéry, ktoré vymedzujú presné a pevné miesto pre drobné kuchynské náradie, ale aj pre taniere či PET fľaše. Ťažké hrnce našli priestor v spodných častiach linky. Umiestnenie plechov a foriem na pečenie je logicky v blízkosti pečúcej rúry. Postačí správny výber kovania a pohyb po kuchyni sa stane jednoduchší a plynulý.


Pracovná doska

pracovná doska
Moderné kuchyne stavili na pevnosť a odolnosť materiálu. V súčasnosti sú hitom pracovné dosky z umelého kameňa. V neposlednom rade sa tešia obľube aj lamináty, ktoré sú na rozdiel od umelého kameňa menej finančne náročné. Najtvárnejším materiálom však zostávajú kompozitné zmesi známe pod označením „umelý kameň“. To umožňuje perfektné využitie aj pri neobvyklých dizajnérskych riešeniach. V poslednej dobe sa veľkej oblube tešia kombinácie moderných a drevených materiálov.


Kuchynské zásteny

kuchynská zástena
Priestor medzi spodnými a vrchnými skrinkami získal významnejšie postavenie. Dotvára estetický dojem kuchyne a rozširuje úložné priestory. S obľubou sa sem inštalujú zasúvacie systémy, ktoré dovolia stenu využiť ako skladovací priestor. Zadná stena sa dá využiť aj na umiestnenie veľkoplošného osvetlenia či zabudovanie farebných LED diód. Obľúbeným materiálom na zadných stenách je sklo, podobne ako na pracovných doskách. V súčasnosti sú v ponuke rôzne farebné dekory skla, ktoré kuchyňu oživia a dodajú jej štýl. Kto však v kuchyni zvolí keramickú dlažbu či obklad stien, nech neváha s umiestnením tejto klasiky i na zástenu. Jej formát prešiel kozmetickými zmenami. Tvar pravidelných štvorcov nahradili obdĺžniky menších i väčších rozmerov.


Drezy a batérie

drezy_a_baterie
Hoci postavenie drezov v dnešnej dobe nie je vďaka umývačkám riadu také významné ako v minulosti, i tak ho poznačil vývoj. Menej využívané plochy vaničiek môžu byť prekryté doskami na krájanie, čím rozširujú pracovnú plochu kuchyne. Umiestnenie drezu na pracovnej doske prezrádza nápadne riešená batéria. Trendová si zobrala za vzor svoju kolegyňu známu z prostredia barov. Jej neodmysliteľnou súčasťou je nápadná sprchovacia hlavica umiestnená na dlhej hadici takmer v úrovni očí. Kovové mohutné telo batérie vládne hlavne drezom z antikora. Vaničky sú na rozdiel od modelov z minulosti hlbšie a hranatejšie. Opakom technicky riešenej umývacej zóny sú drezy z kompozitných materiálov. Tie obľubujú oblé tvary a jemnú štruktúru použitých zmesí. Uprednostňujú sa v pracovných doskách, od ktorých sa očakáva plynulý prechod do drezovej vaničky bez zvýšených okrajov. Zlepšuje sa tak hygiena priestoru aj jeho údržba.


Odsávač pár

odsávač pár Faber fabula
Rozprávať o kuchyni a nespomenúť digestor je takmer nemožné. I v jeho prípade možno hovoriť o podstatnej premene. Najnovšie technológie odstránili nedostatky, ktoré sa digestoru roky vytýkali. Rýdzo technické postavenie digestorov, či správnejšie odsávačov pár, sa v mnohých prípadoch stalo druhoradé. Dizajnové odsávače môžu pokojne poslúžiť ako elegantné svietidlo nad jedálenským stolom. Použitie skla a LED diód umožnilo vytvoriť z robustného kovového telesa krásny jemný šperk kuchyne.


Uložiť

Máte záujem? Napíšte nám!

Vyberte preferované štúdio

  Chcem kontaktovať štúdio (povinné):

  Mám zájem o:

  osobných údajov

   Mám zájem o:

   osobných údajov

    Chcem kontaktovať štúdio (povinné):

    Mám zájem o:

    osobných údajov

     Chcem kontaktovať štúdio (povinné):

     Mám zájem o:

     osobných údajov

     Odporučte svojim priateľom

     Pozrite sa späť na